Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Žebrácká hůl sociálních služeb ve stínu potěmkinovské vesnice

31. 07. 2016 14:45:11
Každý z nás je budeme nejspíš jednou potřebovat. Budou se o nás starat podprůměrně placení, unavení, nemotivovaní "profesionálové"! Je toto to, co skutečně chceme, proč platíme daně...?! Realita je však už teď taková...!

Kdo jsou sociální pracovníci v přímé péči na bedrech kterých leží hlavní tíže sociální práce v zařízeních sociálních služeb?

Jak jsou vybíráni?

Jaké jsou jejich úkoly?

Jak jsou vzděláni?

Jaké je jejich postavení na pracovišti a ve společnosti?

Jak jsou placeni?

Jaké jsou v praxi důsledky odpovědí na výše uvedené otázky?

Zaměstnanci sociálních služeb se rekrutují často ze ženského pohlaví. Jedná se většinou o ženy, které z nějakých důvodů opusily, či musely opustit svá předešlá zaměstnání a jiné nabídky práce z mnoha důvodů neměly. Těmito důvody bývají často kvalifikační nedostatečnost, neochota dojíždět za jinou prací, rodinné důvody (péče o děti).

Zaměstnanci sociálních služeb v přímé péči nemají, podle Zákona o sociálních službách a Standardu upravujícím poskytování sociálních služeb, o klienty pečovat, ale podporovat je v jejich sociálních - společenských a sebeobslužných dovednostech. Mají za úkol navázat sociální - společenský vztah s klientem a být mu podporou v jeho existenci. Ze zákona jsou povinní vést individuální dokumentaci klienta, vypozorovat jeho preference a přizpůsobit mu tento individuální plán tak řečeno na míru. Mají za pracovní náplň klienta pozitivně motivovat a snažit se mu vytvořit prostředí, ve kterém by tento žil v případě, že by nežil v institucí ústavu, ale za jeho "branou" v "normálním" prostředí. Ve skutečnosti, hlavně v domovech seniorů, ale i v zařízeních a na pracovištích s osazenstvem těžce postižených klientů, se považují a jsou považováni jen za jakési "krmiče" a "utírače" zadků...!!!

Pracovníci jsou vzděláni či vzděláváni ve stopadesáti či dvěstě hodinovem kurzu. Zajímavostí možná je skutečnost, že tyto kurzy jsou spolufinancovány evropskými fondy pro zaměstnanost. To navozuje domněnku, že se jedná o profesi, tak řečeno, poslední štace před nezaměstnaností...

Pracovníci sociálních služeb v přímé péči jsou na svých pracovištích, v organizacích sociálních služeb mnohdy považováni za pomocníky středního zdravotnického personálu - zdravotních sester...! I když klienti jsou lidé ne akutně nemocní a hospitalizováni v nemocničních zařízeních, ale "jen" sociálně znevýhodněni mající se těšit ze života v prostředí co možná nejvíc připomínajícím běžnou sociální - společenskou realitu ve které se klienti pohybovali před svým sociálním znevýhodněním! Tato jejich pracovní pozice "pomocníků" je v přímém a hlubokém rozporu s posláním poskytování sociálních služeb, Zákonem o poskytování sociálních služeb, Standardem poskytování sociálních služeb!!! Samozřejmě, i jejich mzdové ohodnocení, oproti střednímu zdravotnickému personálu, je zhruba na poloviční úrovni...! Skutečnost, že v organizacích poskytujících sociální služby by to mělo být přesně obráceně, jak ideově, tak fakticky, nikoho z kompetentních nezajímá, a to, a proto tomu tak je, včetně veřejností...! Tohle všechno se děje za podpory vedení jednotlivých zařízení, kontrol - auditů, které nejsou při posuzování kritérií práce zařízení sociálních služeb jednotné a to za "dohledu" zřizovatelských institucí či ministerských úředníků...! Práce pracovníků sociálních služeb v přímé péči není ve společnosti popularizována. Ministryně, paní Marksová, ani její předchůdci neudělali doposud vůbec nic pro zvýšení prestiže této potřebné profese a její popularizaci a představení veřejnosti...!

Jak jsou tito zaměstnanci placeni? V Dánsku, například, pobírají v přepočtu plat kolem sto tisíc korun měsíčně a po pěti letech práce mají právo na roční placenou dovolenou na odpočinek a nabití nové motivace...!!! V Čechách? Jejich "plat" se v čistém mnohdy pohybuje kolem dvanácti - čtrnácti tisíc korun...!!! O roční placené dovolené není vůbec potřeba hovořit - pochopitelně!

Důsledky stávajícího stavu? Jak jsem předeslal. Nízká kvalifikační úroveň, malý zájem o profesi neumožňující zaměstnavateli skutečně vybírat z kvalitních uchazečů. Za stávajícího finanční ohodnocení se do profese prostě nikdo "nehrne". Není se - samozřejmě, čemu divit. K podivení ale je, že tento stav je vládou podporovaný! Politici různých úrovní se předhánějí ve výstavbě domovů seniorů, luxusních budov lakajicich budoucí klienty na fasády vskutku poťemkinovské... Žádná zeď, jakkoliv krásné natřená, se o vás nepostará a vztah s vámi nenaváže! No je pro politiky "průchodnější" nechat vystavět nový barák, placený z daní, ze kterých krev neteče, a dostat do kapsičky provizi za přidělenou zakázku, než systematicky zvyšovat kvalitu zaměstnanců a pořádně je ohodnotit. Ti by totiž žádnému z politiků desátek ze mzdy neodváděli...! A jelikož politici jsou kupci reagující na poptávku, a když ta ve společnosti neexistuje, oni se střeží toho, trh "vychovávat"... I když to v jiných případech, když je to nic nestojí, a naopak, něco jim to přinese, tak rádi dělají!!!

Jak z toho ven? Uvědoměním si skutečnosti, že sociální služby - kvalitní pracovníky sociálních služeb v přímé péči potřebují naší příbuzní, senioři, postižení, a budeme je zřejmě potřebovat v budoucnu i my...!

Autor: Ján Sliacky | neděle 31.7.2016 14:45 | karma článku: 26.01 | přečteno: 637x

Další články blogera

Ján Sliacky

České dráhy - Ondřej Sekora - Kocourkov a ceny podle poryvů větru...?!

Národní dopravce je tajůplnou organizací. Jeho služby využívám rád, no některé jeho kroky se mi zdají být záhadnými...

3.4.2017 v 22:48 | Karma článku: 17.25 | Přečteno: 729 | Diskuse

Ján Sliacky

Německá Arriva kvalita pro české pepíky II.

Jízdné čím dále tím dražší, kvalita služby nevalná, konkurenční prostředí ji pozvednout nedokáže ani náhodou. Drobnosti všedních dnů ovlivňující naše, tedy můj určitě, životy. Ne nějaká islámská krize či brexit...

29.3.2017 v 20:34 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 1153 | Diskuse

Ján Sliacky

Zeman - raubíř nebo férový chlap?

Velké osobnosti provokují. Malé se drží zpátky. Neznamená to, že ty viditelné musí zastávat správné názory a neviditelní nutně špatné...

21.3.2017 v 8:49 | Karma článku: 12.80 | Přečteno: 448 |

Ján Sliacky

Jak dohonit stín?

Cyklistika, klasické lyžování, atletika. A v budoucnu možná jiné disciplíny sportu na tapetě mravokárců. Je to jako snaha honit vlastní stín. Můžeš se mu přiblížit, třeba se ti zdá, že se ho dotýkáš...

14.1.2017 v 13:37 | Karma článku: 8.76 | Přečteno: 183 |

Další články z rubriky Společnost

Vladimír Havránek

Zpověď až na samotnou dřeň.

Vrcholový fotbal je dnes, pokud se týmu daří i v Evropských pohárech, zlaté prasátko. Tomu odpovídají i milionové odměny za účast v pohárech. Hráči na to v mnoha případech nejsou připraveni a je snadné překročit hranici.

24.11.2017 v 19:14 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 323 | Diskuse

Jaroslava Indrová

Pro koho jsou víceletá gymnázia?

Příslušné instituce se stále častěji zamýšlejí nad samou podstatou víceletých gymnázií. Masivní odchod chytrých dětí ze základních škol, „kastování“ dětí, zhoršující se výsledky – to vše vyvolává diskuse.

24.11.2017 v 19:11 | Karma článku: 20.70 | Přečteno: 692 | Diskuse

Hana Rebeka Šiander

Nahustit pneumatiky v Ústí nad Labem? Úkol téměř nadlidský!

Možná to znáte sami. Máte malý problém a myslíte si, že to rychle vyřešíte. Ale ono se to prostě nějak zadrhne, nebo co. A jak z toho pak ven?! Tak tohle potkalo mého přítele s kompresorem v Ústí nad Labem...

24.11.2017 v 19:02 | Karma článku: 15.43 | Přečteno: 413 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K masakru na Sinaji

O hrůzostrašném teroristickém útoku v sinajském městě Bir Al Abd jsem se dozvěděl za zvláštních okolností. Přišel k nám po vyučování desetiletý vnuk Tom, s nímž už léta jezdíme do Egypta na dovolenou.

24.11.2017 v 18:23 | Karma článku: 20.75 | Přečteno: 568 | Diskuse

Alena Kulhavá

Co je úplným odevzdáním se smrti na konci života? Jaký vztah to má se smyslem lidské

existence? Jde to vůbec dohromady? Co můžeme vědět o tom, co je po smrti a co jsou jen různé koncepce? Jak se můžete dotknout vlastní připoutanosti a vztahu ke smrti? I nečekanost smrti podporuje dobrý život. Jak?

24.11.2017 v 17:55 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 243 |
Počet článků 78 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 653


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.